הסירה שבורת התורן

כנסיית הקבר, המקום הכי קדוש לנוצרים בעולם, מי לא מכיר? וגם אלה המכירים אותה ברובם מכירים בעצם רק חלק ממנה. בכנסיית הקבר, המבנה המורכב והמסובך ביותר בירושלים, בנוסף על החדרים והכוכים והפינות הגלויים לעיין יש בה חלקים הסגורים לקהל, רובם עמוק באדמה, מתחת לרצפת הכנסייה. כאן אספר לכם על אחד מהאתרים האלה –הקפלה הארמנית על שם וורטן הקדוש.

Boat1כנסיית הקבר למעשה איננה כנסייה, אלא קומפלקס עצום המכיל גם כנסיות, קפלות, ואתרים שונים. חלקים שונים של הקומפלקס הזה נמצאים בחזקת עדות נוצריות שונות. קפלת הלנה הקדושה נמצאת בחזקת הארמנים, המכנים אותה "קפלת גרגורי המאיר", ויורדים אליה במדרגות. ממנה יורדות מדרגות נוספות המוליכות לבור מים עתיק, שבו, על פי המסורת, מצאה הלנה הקדושה, אימו של קונסטנטינוס, את הצלב המקורי שעליו נצלב ישוע. צלב זה, שהיה החפץ הקדוש ביותר לנוצרים, נעלם בקרב קרני חיטין שנערך בין הצלבנים לבין צבאות צאלח אל-דין.
ידידי הארכיבישוף קפיקיאן, שהיה ממונה על החפירות הארכיאולוגיות בפטריארכיה הארמנית והלך לעולמו לפני שנים אחדות, ערך לפני כשלושים שנה חפירות מעבר לקיר של קפלת הלנה וגילה מערך תת קרקעי גדול שבחלק ממנו הוקמה "קפלת וורטן הקדוש" על שם הגיבור הארמני שנלחם בפרסים במאה החמישית לספירה והפך לקדוש. במקום נמצאו שרידי מחצבה ושרידי מבנים שבהם, לדעתו, חיו הנוצרים הראשונים אחרי הצליבה ושמרו את הצלב בבור הסמוך. כמוכן מצא הארכיבישוף חלק מקיר בנוי ועליו ממצא דל ועלוב אך מרגש עד מאוד: ציור גרפיטי שנעשה ביד לא אמונה המתאר ספינה רומאית שתורנה שבור ומתחתיה כתובת "DOMINE IVINUS" שפירושה "אדוננו הלכנו".

Boat2לאחר מרד בר כוכבא הרס אדריאנוס את ירושלים והקים במקומה עיר רומאית, "איליה קפיטולינה". על מקום הצליבה הקים אדריאנוס מקדש אלילי גדול, כנראה כדי להעלים את האתר הכי קדוש לנוצרים ולחסל אותו סופית. כמאתיים שנים אחריו עלה לשלטון הקיסר קונסטנטינוס, שמיסד את הנצרות כדת האימפריה הרומית. קונסטנטינוס ציווה להרוס את המקדש האלילי ולהקים במקומו את כנסיית הקבר, מבנה עצום שחלקים ממנו עדיין משולבים במבנה של ימינו. לדעת קפיקיאן ולדעתם של מדענים אחרים, הקיר שעליו מצוירת הספינה היה חלק מהמסד של המקדש שבנה אדריאנוס, שנותר במקומו לאחר שהמקדש נהרס ולימים נעלם תחת מבנה הכנסייה החדש.


כך אמר לי הארכיבישוף קפיקיאן:
"בימים שבין הרס המקדש האלילי וקודם לבניין כנסיית הקבר, כלומר בסביבות שנת 330 לספירה, עמד הקיר הזה חשוף ליד מקום הצליבה. באותם ימים הגיעו צליינים נוצרים מרומא לירושלים. כנראה שבדרכם בספינה בים התיכון נקלעו הצליינים לסערה ותורן ספינתם נשבר, אך הודות לעזרת האל הגיעו בשלום לירושלים. נרגשים הם התייצבו במקום הקדוש ביותר עבורם, משאת נפשם, וכדי להנציח את המסע ואת הביקור ציירו את הציור על הקיר וכתבו את הכתובת, המתייחסת לכתוב בספר תהילים (קכ"ב, א'): 'שמחתי באֹמרים לי בית ה' נלך' – ותשובתם: 'אדוננו הלכנו'."
לדעתי, ולדעתם של נוצרים רבים, ציור הגרפיטי התמים הזה מרגש יותר ממבני פאר גדולים ומרשימים שנחשפו בירושלים, העיר המדהימה. חבל שהמקום סגור בדרך כלל למבקרים.