הרצאות של דנצ'ו

 

1

הצעה לסדרת הרצאות

עולמנו הולך והופך לכפר גלובלי והג'ינס, הטלפון הסלולארי והטלוויזיה מגיעים לכל חור נידח על פני הגלובוס. עולם ישן וצבעוני של לבוש אתני וטקסים, הולך ונעלם. אבל, לא צריך לנסוע לפפואה או לדרום אמריקה כדי לראות את שרידי העבר האלו – אפשר (עדיין) למצוא אותם כאן, אצלנו, בחגים ובטקסים. מזה כשלושים שנה אני עוקב ומתעד חגים, טקסים וחתונות אתניות בישראל. רשמתי, צילמתי, כתבתי ארבעה ספרים מצולמים ויזמתי כמה סרטים דוקומנטריים. את מה שאספתי ריכזתי בשורה של הרצאות מלוות מצגות, הזדמנות לחזות ולהכיר את העולם הישן ההולך ונעלם.
ההרצאות המוצעות הן מודולריות ואינן קשורות זו בזו, ואפשר לבחור בכולן או בחלק מהן.

נושאים (לפירוט ראו המשך)

 1. על הכובעים של ירושלים ועל מה שמתחתם – דתות עדות ומסורות
 2. השומרונים – העם הקטן והעתיק העולם
 3. אללה בלוז – הסופים: הדרווישים המחוללים
 4. לא על הלחם לבדו – גם על המים, על היין ועל השמן
 5. טובים השניים –  על טקסי חתונה כפריים בישראל
 6. על האש – על חגים טקסים הקשורים באש
 7. חגי האביב – הפסח, הפסחא והקשר ביניהם
 8. החיים ללא חשמל – על חיי יום-יום בא"י לפני העת החדשה
 9. החרדים לשם – על מנהגי החרדים ועל העדות החרדיות
 10. ימי מנזר – זכרונות ממנזר מרסבא ועל נזירות הנוצרית בכלל
 11. מי אתה, בעצם, ג'ורג' הקדוש – על הקדוש החוצה דתות ואמונות

אלה רק מבחר מההרצאות שברשותי. ניתן גם לבנות קורס מלא בשם"פסיפס" (בהיקף של עד 50 שעות) הסוקר את העדות, הדתות, החגים, הטקסים והמסורות בישראל מהיבטים שונים. כמו-כן ברשותי הרצאות/מצגות על אתרי חו"ל שונים: איסטנבול, קהיר, המדבר המערבי של מצריים, מרכז אמריקה, סין ועוד.
ניתן גם לארגן ולהדריך סיורים בעקבות ההרצאות.


2

על הכובעים של ירושלים ועל מה שמתחתם: דתות עדות ומסורות.על פי הכובע אפשר לזהות את קבוצות החרדים השונות, ויש גם מגבעת ירושלמית ולבוש ירושלמי. למעלה מ-30 עדות נוצריות בעיר, וגם אותן אפשר לזהות על פי כיסויי הראש. סיפורו של התרבוש, הסיפור של הכובעים על גבי מצבות, כיסויי הראש של המוסלמים ואף על שבט צועני ושבט אפריקני בעיר. כל זאת ועוד.


3

השומרונים נחשבים לעם הקטן והעתיק בעולם. הם שומרים ומשמרים שפה, כתב, מסורות ומנהגים ואף מוסיקה מלפני אלפי שנים. על הסיפור של השומרונים, חגיהם, טקסיהם ומנהגיהם, עברם, ההווה שלהם והעתיד העומד בפניהם.


4

הצוּפים (קוראים סוּפים) או דרווישים זו תנועה מיסטית מוסלמית שבשנים האחרונות היא עוברת תחייה ומושכת מחפשי דרך גם בעולם המערבי ואפילו בין הישראלים. ללא ידיעתנו מתקיימים בארץ טקסים מדהימים וצבעוניים, הכוללים מוסיקה וריקודים אכסטטיים ולעיתים אפילו נעיצת פגיונות בגוף המאמינים. על הצופים, על ההבדלים בין הטריקות (דרכים) השונות ועדויות ממספר רב של טקסים.


גם על המים, על היין ועל השמן. על טקסי המיסה בעדות הנוצריות השונות, על קידוש המים, היין והשמן, על הכנת לחם הקודש והלחם המבורך, על הטבילה וההטבלה ועוד.


6

על טקסי חתונה כפריים בישראל. בכפרים ערביים, דרוזים וצ'רקסים עדיין יש שחוגגים חתונות כפי שחגגו בימים עברו, שבוע של טקסים ואירועים מרתקים. ממש עולם הולך ונעלם.


 

7

על חגים וטקסים הקשורים באש. על המקורות הקדומים של החגים – המקור האסטרונומי, המקור החקלאי, המקור הדתי והמקור הלאומי. חנוכה וחג המולד כמודל לחגים בעלי רבדים רבים, טקס האש הקדושה ועוד טקסים הסובבים סביב האש.


 

8

הפסחא הנוצרי נגזר מהפסח היהודי שבמקורו הוא חג האביב ומועדו לא נקבע על פי הלוח הכללי. אל הפסחא קשורים חגים וטקסים נוספים, לפניו ולאחריו: יום האיקונות, הלנט, יום הדקלים, טקסי רחיצת הרגליים, לוויית האדון, תהלוכת הצלב, טקס האש הקדושה, טקסי העלייה לשמיים, הפנטקוסט (שבועות) ועוד (למשל טקס חלוקת הקָטֵמה האתיופי).


10

 

על חיי היום-יום בארץ ישראל לפני 200 שנה (או אלפיים שנה – לא שונה בהרבה). כיצד חיו, כיצד התגוררו, מה אכלו ומה שתו, מה לבשו, במה עבדו וכיצד בילו ועוד, מלווה בצילומים ובעיקר בציורים עתיקים.


 

11

על החרדים. יהודי חרד מקפיד לקום בבוקר על צד ימין. הוא אומר ברכה, נוטל ידיים, נועל נעל שמאל ואחריה נעל ימין ושורך נעל ימין ואחריה נעל שמאל. כך, עד לכתו לישון, סדר יומו מוכתב לו והוא מקפיד לקיימו. על טקסי מעגל החיים, על החברה החרדית, על ה"פשקווילים", על החגים והטקסים, על חתונה חרדית ועוד.


 

12

על הנזירות הנוצרית. על חיי הנזירים במנזר – חוויות משבועיים נדירים של שהות במנזר מרסבה. על הנזירות הנוצרית ומקורותיה ועל המנזרים למיניהם.


 

13

על קדושים בכלל ועל ג'ורג' הקדוש בפרט. קדושים בנצרות משמשים כעורכי דין המביאים את דבר האיש הפשוט לשמיים. ג'ורג', שנקבר אצלנו בלוד, הוא הקדוש הנערץ ביותר בעולם הנוצרי. ג'ורג' הוא קדוש סינקרטי, מורכב מדמויות אגדתיות מהמיתולוגיה הרומית, המצרית העתיקה, היוונית, הנוצרית, היהודית, המוסלמית ובברזיל אף מאליל אפריקני. על הקדוש ועל הטקסים המיוחדים במינם המתקיימים עבורו: עיד ליד, טקס רחיצת ידו, טקס השרשרת ועוד.


 

אאאא 

3 מחשבות על “הרצאות של דנצ'ו

 1. לבושתי רק עכשיו נכנסתי לאתר וגיליתי עולם ומלואו, צריך לקחת חופש מהחיים בפנסיה ( שהם מאוד עמוסים) על מנת לקרוא את הכתבות המרתקות .
  דנציו אני מכירה אותך שנים רבות ועדיין אתה מאוד מפתיע , מלא ידע רחב מגוון ומעמיק בנוסף לאישיות מרתקת.
  מאוד נהניתי מהאתר, תמשיכו כך עוד שנים רבות כי אתם שניכם נכס לעולם התרבות
  אמי

 2. שלום דנצ'ו,
  שמעתי היום בפינתך בתוכנית הרדיו שאתה מוכן לשלוח מצגות למי שיבקש.
  אשמח מאוד לקבל את כל המצגות שלך.
  השיחות שלך מרתקות.
  תודה,
  יוסי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>